Wikipedia Erişim Engelini Kaldırma Yöntemi


Gün geçmiyor ki memleketimizde yeni bir web sitesi engeli ile karşılaşmayalım. Facebook, Twitter, Youtube gibi sitelerden sonra Wikipedia’da bu engelden nasibini aldı. Maalesef konusunu biraz geç açıyorum. Yazı içerisinde size sunacağım yöntem ile artık hiçbir engelli ya da yasaklı siteye erişim konusunda bir sıkıntınız kalmayacak.

Geçmiş dönemlerde sizler için ” ZENMATE YERİNE AKTİF VPN SERVİSLERİ ” şeklinde bir yazı kaleme almıştım. İlgili yazı da sizlere aktif VPN servislerini sunmuştum. Ben şahsen orada yazdığım yöntemleri kullanarak halen tüm sitelere sorunsuz bir şekilde erişim sağlayabiyorum. O yüzden de bu tür engellemelerden biraz geç haberim oluyor. Zira benim servislerim hiçbir şekilde kesintiye uğramadan stabil bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

Yasaklı veya engelli sitelere girmek için çalışan onlarca yöntem var. Ancak bu hususta bilgisi olan ya da olmayanı ayırt edecek bir durumumuz olmadığı için size en kolay ve en etkin yöntemi aktaracağım. O yöntemin adı da ” OPERA “. Evet! 🙂 Opera tarayıcısı ile tüm sorunlarımıza çare bulacağız. Hem de farklı hiçbir kurulum ya da ayar yapmadan. Sizler için bir önceki yazımda OPERA ile ilgili yazdığım bölümü aşağıya tekrar iliştiriyorum. Aynı şekilde kurulumu kolaylıkla yapabilirsiniz.

” Opera’nın son sürümünü Opera indirme sayfasından indiriyoruz. Kurulumunu yaptıktan sonra ince ayarını yapacağız. İnce ayar derken de korkmaya gerek yok çok çok kolay olacak.

Kurulum tamamlandıktan sonra sol yukarıda ” menü ” ye tıklayıp, ayarlar sayfasını açıyoruz. Burada önemli olan ayrıntı şu ; sol altta bulunan ” Gelişmiş ayarları göster ” alanına tıklamazsak VPN aktif etme alanın göremiyoruz. O yüzden buraya tıklıyoruz. Sonrasında menüden ” Gizlilik ve Güvenlik ” alanına giriyoruz. ve işte karşımıza çıkıyor. Burada ” VPN ” yanına click koyuyoruz ve ip adresimizi sorguladığımızda artık farklı bir lokasyondan internete çıkışımızın gerçekleştiğini görüyoruz. Alttaki resimden işlemi daha net anlayabileceğinizi düşünüyorum.

Opera, VPN bağlantısı için SurfEasy firması ile anlaşmış. Kanada kökenli bu firma işinde gayet başarılı. Opera’nın size sunduğu VPN bağlantısı genelde Hollanda üzerinden oluyor ama farklı ülkelerin ip adresleri ile de internete çıkabilmeniz mümkün tabi. ”

Opera sonrasında artik tüm siteler sorunsuz ve hızlı bir şekilde önünüzde. Yasak ve engel tamamen ortadan kalktı. Hadi o zaman, sörfe devam.. 🙂

1 yorum var.

konu için yorumunu yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir