Altyazılara Gelen Telifler


Bildiğiniz gibi son dönemlerde altyazılara sıklıkla telifler gelmeye başladı. Hatta bu durumdan müzdarip olan köklü altyazı indirdiğimiz adreslerde yavaş yavaş web sitelerini kapatma kararı aldı. Bundan 2-3 yıl öncesine kadar altyazılara telif gelecek deselerdi, herhalde dalga geçiyorlar zannederdik. Gel gör ki artık bu durum olağan karşılanmaya bile başladı. Sırf bu altyazı sektöründen para kazanan vatandaşların olduğu bu sektör bitme noktasına geldi.

Yabancısı değilsiniz, ülkemizde çok iyi izlenme oranına sahip olan Homeland ve The Walking Dead dizilerinin altyazılarını sitemiz üzerinde en hızlı şekilde yayınlıyorduk. Öyle ki google üzerinde bu iki dizinin altyazılarını arattığınızda ilk sırada geliyorduk. Gelin görün ki altyazılarını yayınladığımız bu iki site için yasal olarak uyarı aldık. Bu nedenle de altyazıları sitemizden ve facebook üzerindeki adreslerimizden kaldırmak ” zorunda ” kaldık.

Altyazının telife girme olayını kabul edebileceğimi sanmıyorum ama böyle bir yasal kural varsa maalesef ki uymakla hükümlüyüz. Yoksa cezaları gerçekten az buz değil. Bildiğiniz üzere hertelde.com üzerinde bugüne kadar hiçbir şekilde reklam yayını olmadı. Ya da sizin altyazı indirmeniz için hiçbir şekilde şu reklama tıklayın şunu bunu yapın gibi zorlamalar yapılmadı. ( sadece altyazı indirdiğiniz sitelerde reklam olabiliyordu, onların da hertelde.com ile hiçbir ilgisi yoktu. ) Yani bu güne kadar hertelde.com üzerinden 1 kuruş bile kazanmadan sizlere paylaşım yapmaya çalıştık.

Ancak gelinen noktada maalesef bir süre için altyazı yayınlamayı kesmek zorundayız. Bazı çözümler, çıkış yolları arıyoruz. Eğer bunları toparlayabilirsek ve sorunsuz olacağına kanaat getirirsek sizlere yeni sezon yayınlarında tekrar altyazı paylaşımlarında bulunacağız.

Lütfen sitemizi takip ediniz. Sitemiz üzerinde yayınlayacağımız diğer paylaşımları takip etmeniz bizlere olacak en büyük destektir.

Şimdiden hepinize teşekkürler.. 🙂

konu için yorumunu yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir