altyazi.org (divxplanet) kapandı!


Yaklaşık 13 yıldır aradığımız tüm dizilerin ve filmlerin altyazılarını sorunsuz bulduğumuz altyazı.org, eski adıyla divxplanet.com artık hayatımızda yer almayacak. Dün akşam site yönetiminin Twitter hesapları üzerinden yaptığı açıklamada ” Altyazi.org (divxplanet) faaliyetlerini durdurmuştur. Bugüne kadar emek veren herkese teşekkürler. Kamuoyunun bilgisine. ” şeklinde bir metin yer aldı.

Özellikle son 6 aydır bazı sitelerin altyazılarını çevirme konusunda sıkıntılar vardı. Telif hakkı nedeniyle en çok takip edilen diziler The walking Dead, Homeland, Sherlock başta olmak üzere birçok dizinin çevirisi artık sitede yayınlanamıyordu.

Google Adsense banlaması sonrası reklam gelirleri yok denecek kadar az olan altyazi.org bu gidişe daha fazla dayanamadı ve yayın hayatına son verdi. Gerçekten bir devir kapandı.

” Biri gider, biri gelir ” söylemlerini şimdiden duyar gibiyim ama bu konuda fenomen haline gelmiş divxplanet’in yerine gelen nasıl olur, orasını bilemiyorum.

eksisozluk’te bu konu ile ilgili uzun bir metin girildi.

öncelikle, site kapandı arkadaşlar, boşuna beklemeyin. twitter'dan da akşam kapandığını ilan edeceğiz. kına yakmak isteyenler yakabilir...

divxplanet diyeceğim, altyazi.org domainine mecburiyetten geçmiştik; çevirmenleri arasında kemalist, çarşaflı, gay, lezbiyen, ülkücü, akpli, tarikatcı, tarikat düşmanı, liberal, ayyaş... ne ararsanız vardı. bu insanlar, kendi kimliklerini bir tarafa bırakıp, sevdikleri dizi ve filmlerin çevirilerini yaptıkları, bunları bizlerle paylaştıkları, belli bir çizginin üzerinde kaliteye sahip oldukları için bu toplulukta vardılar. site kurulduğu günden itibaren, siyasi ve dini meseleleri konuşmadık, konuşturmadık. herkesin düşüncesi kendisine dedik. siyaseti konuşmak isteyen gelip ekşide konuşur, forumlarda konuşur, facebook sayfasında konuşur, twitterda konuşur, bize ne! sinema ilgi alanı mı? çeviri yapıp paylaşıyor mu? bu iki kriter dışında, sitede kimsenin kimseye höykürmesine, ezmeye kalkmasına izin ve imkân vermedik. site adminlerinden biri süryani, biri musevi mesela... çoğu insan da bilmez bunu. kendi dünya görüşünü bu keyfimizin içine sokmaya çalışan her kim olursa da, çevirdiği filmle alakasız görüşlerini altyazı dosyalarına yazmasına izin vermedik. bunu yaparken bir tarafı da kayırmadık. "başörtüsüne özgürlük" diye altyazı içine yazılmış notu da sildik, gezicinin notunu da.

divxplanet bir ütopyayı 13 senedir yaşatmaya çalıştı. bir "keyif" etrafında buluşan insanların, dünya görüşlerinden, yaşam biçimlerinden, inanışlarından, inanmayışlarından sıyrılıp, sadece ve sadece sinema ve altyazı dairesinde, kimse kimseye ilişmeden, ötekileştirmeden, aşağılamadan, ezmeden... bir şeyler yapabilmenin çabasıydı. ömrü buraya kadarmış, sağlık olsun...

ne oldu da kapandı diyenler için açıklama:
siteyi teknik ve ekonomik olarak hayatta tutan birkaç kişi vardı zaten. bin türlü baskıya bir noktaya kadar direnilebildi.

bir de muazzam reklam gelirinden bahseden zevzekler var: sitenin son 5 yılında tek bir reklam yok! :) adam o kadar ezbere konuşuyor ki, bırakın muazzam reklam gelirini, bir kuruş reklam geliri yoktu, farkında bile değil. server kirası vs masraflar cepten ödeniyordu.

Yazının daha detayli halini ve sonrasında girilenleri eksisozluk sayfasından okuyabilirsiniz.

1 yorum var.

konu için yorumunu yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir