Zenmate Yerine Aktif VPN Servisleri


Ülkemiz son zamanlarda o kadar karışık ki, kimin ne yaptığını artık maalesef kestiremiyoruz. İnternet neredeyse 3-4 gündür yok denecek kadar kötü. Twitter, Youtube farklı boyutlarda. Girmek imkansıza yakın düzeyde. Hal böyleyken yeni çözüm arayışları da aralıksız sürüyor.

Bu durumlarda ben zenmate kullanıyordum ve gayet hızlı, sorunsuz şekilde internete çıkışımı sağlıyordum. Ancak son zamanlarda VPN servisleri içinde bir takım engellemeler baş gösterdi. Artık VPN’ler eskisi kadar verimli ve hızlı çalışmıyor. Hatta zenmate son 3-4 gündür çalışmıyor denecek kadar yavaş, verimsiz. Bu nedenle premium yani paralı hizmet alan üyelerde iadeler için şirkete yığılmış durumda. Hal böyleyken ben de arayışlara koyuldum. Zira interneti çevirmeli dönemdeki kadar yavaş kullanmak istemiyorum. 🙂

Yaptığım arayışlar sonrasında 2 farklı çözüme kavuştum. Bu çözümlerin ikisi de denenmiş, güncel çözümler bunu da belirtmekte fayda var.

Size ilk sunacağım yöntem yine bir VPN servisi hizmeti. Bu sefer zenmate yerine önereceğim tarayıcı eklentisini destekleyen VPN hizmetinin adı, DOTVPN. Tarayıcınıza ek olarak kurabileceğiniz bu VPN sayesinde yasaklı ya da yavaşlatılmış sitelere sorunsuz giriş yapabiliyorsunuz. Maalesef ki zenmate’in eski hali kadar hızlı değil tabi. Ama normal hattımız kadar da yavaş değil. Zenmate ile aynı şekilde kullanabiliyorsunuz. Firefox, Chrome ve Opera için desteği mevcut. Eklentiyi aktif ettikten sonra yine sağ üst alanda istediğiniz lokasyonu seçerek aktivasyonunu sağlayabiliyorsunuz.

İyisini şimdiye saklamıştım. İkinci yöntemi iyice okumanızda fayda var. 🙂

Sunacağım ikinci yöntem ise tamamen tarayıcının getirdiği bir özellik. Hatta zenmate’den bile hızlı şekilde VPN bağlantısı sağlayabiliyorsunuz. Opera son zamanlarda yaptığı ataklarda kendini geliştirdiğiniz kanıtladı. Hatta tarayıcı, default olarak VPN hizmetini sunmaya başladı(başlamış). Opera’nın son sürümünü Opera indirme sayfasından indiriyoruz. Kurulumunu yaptıktan sonra ince ayarını yapacağız. İnce ayar derken de korkmaya gerek yok çok çok kolay olacak.

Kurulum tamamlandıktan sonra sol yukarıda ” menü ” ye tıklayıp, ayarlar sayfasını açıyoruz. Burada önemli olan ayrıntı şu ; sol altta bulunan ” Gelişmiş ayarları göster ” alanına tıklamazsak VPN aktif etme alanın göremiyoruz. O yüzden buraya tıklıyoruz. Sonrasında menüden ” Gizlilik ve Güvenlik ” alanına giriyoruz. ve işte karşımıza çıkıyor. Burada ” VPN ” yanına click koyuyoruz ve ip adresimizi sorguladığımızda artık farklı bir lokasyondan internete çıkışımızın gerçekleştiğini görüyoruz. Alttaki resimden işlemi daha net anlayabileceğinizi düşünüyorum.

Opera, VPN bağlantısı için SurfEasy firması ile anlaşmış. Kanada kökenli bu firma işinde gayet başarılı. Opera’nın size sunduğu VPN bağlantısı genelde Hollanda üzerinden oluyor ama farklı ülkelerin ip adresleri ile de internete çıkabilmeniz mümkün tabi.

Ben size sunduğum yöntemlerden ikincisini tercih ediyorum. Ama daha önce hiç Opera kullanmamış olanlar için tabi alışma evresi az zor olabilir. O yüzden iki yöntem sunmak istedim. Hangisi sizin çalışmanızı rahatlatacak ise onu kullanmanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Benim şahsi fikrimi sorarsanız, ikinci yöntem en hızlı ve rahat çalışanı. O yüzden Opera’yı tercih etmenizi öneririm.

Herkese yasaksız, bol hızlı sörfler! 🙂

konu için yorumunu yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir