SSL’siz Siteler Artık Güvensiz İşaretli!


Ülkemizin malum durumu nedeniyle maalesef bir süredir paylaşım yapamıyorum. Paylaşacak bir sürü konu olsa da böyle üzüntülü bir süreçte maalesef herşey anlamsız kalıyor. Ancak yine de bir yerden devam etmemiz gerekli.

Google bloglarını gezerken bir konu ile karşılaştım ve sizlerle paylaşmak istedim. Bu konu başta web sitesi olan arkadaşlarımı ilgilendiriyor. Onun dışında diğer arkadaşlarımda bilgi sahibi olmak adına konuyu inceleyebilirler.

İnternette gün geçtikçe güven problemi çoğalıyor. Bu hususta sektörün önde gelen firmaları da belli başlı konularda çözüm üretmeye çalışıyor. Güvenlik ile ilgili olarak en somut adımı Google atmış. Chrome tarayıcılar da köklü bir güncelleme geliyor. 1 Ocak 2017 itibariyle tüm web sitelerinde SSL sorgusu yapacak olan Chrome tarayıcısı, eğer sitenizde SSL yoksa sitenizi ” güvensiz ” olarak işaretleyecek. Böyle bir durumda Google aramalarında da siteniz sıralamasını kaybedebilir veya gerilere düşebilir.

Google Blog sayfasında yazının tamamına ulaşabilir ve detaylı incelemesini yapabilirsiniz.

Şuan da web sitelerinde SSL sorgusu yapacak olan tek tarayıcı Chrome olarka gözükmekte. Diğer tarayıcılar böyle bir güncelleme yapacaklar mı şuan için belirsiz. Böyle bir bilgiye ulaşırsam sizlerle bunu da paylaşacağım.

Web sitesi olan arkadaşlarıma önerim 1 Ocak’tan önce sitelerini SSL destekli yapmaları. İnternet üzerinde SSL’i ücretsiz sunan 1-2 site/uygulama mevcut. Bunları detaylı olarak inceleyeceğim ve başarılı olan servis var ise sizlerle paylaşacağım.

konu için yorumunu yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir