Askerlik tecilleri geri çekildi! Efsanesi

Son 1-2 gündür internette bu konu başlığına çok denk geldim. ” Askerlik tecil süreleri geri çekiliyor, milli seferberlik ilan edildi “. Özellikle eksisozluk’te bu konu ile ilgili bir çok entry açılmış ve altına yüzlerce yorumlar yapılmış. Hatta benim tecil sürem 2020’de bitiyordu, 2018’e çekilmiş yazanlar bile var. Ben bunun ” yeni bir internet efsanesi ” olduğu konusunda emin gibiydim ancak resmi bir açıklama gelmeden buradan duyurmak istemedim.

Savunma Bakanlığı’da bu durumundan haberdar olmuş ve resmi bir açıklama yaparak bu durumu yalanlamışlar. Askerlik tecili olan arkadaşlarım lütfen panik olmasınlar. Bu tarz internet efsanelerine de çok fazla inanmasınlar. Daha da rahatlamaları için bakanlığı açıklamasını aşağıya iliştiriyorum.

21 Aralık 2016 tarihli bazı basın yayın organlarında çıkan askerlik erteleme süreleri hakkındaki haberlere ilişkin açıklama.

1. Öğrenci ertelemeleri 1111 sayılı Kanunun 35’nci Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre Üniversiteler tarafından kimlikleri bildirilen yükümlülerin askerlikleri 2 senelik öğrenim süresi için 4 yıl, 4 senelik öğrenim süresi için 7 yıl, 6 senelik öğrenim süresi için 9 yıl olarak okula ilk kayıt yaptırdıkları yıldan itibaren ertelenebilmektedir. Erteleme süreleri, lisans/ön lisan eğitimde 29 yaşını aşmamakta Lisans üstü eğitimlerde ise 35 yaşına çıkabilmektedir.
2. Öğrencilerin mezuniyeti veya okulu terk etmelerinde ise, bu ertelemeleri iptal edilerek yükümlülerin yoklama için gerekli işlemleri başlatılmaktadır. Bununla birlikte öğrenciler öğrenimlerini terk ettikleri veya mezun oldukları tarihten itibaren 1 veya 2 sene süreyle sevk tehirleri haklarını kullanabilmektedirler.
3. Örneğin 2012’de 4 senelik bir fakülteye kaydolan öğrencinin askerliği 2019 yılı sonuna kadar ertelenmektedir. Öğrenci 2016 yılında mezun olduğu takdirde mevcut erteleme süresi iptal edilerek yoklama için gerekli işlemler başlatılmaktadır. Bu nedenle, basında çıkan haberlerin yanlış yorumlamadan kaynaklandığı, uygulamada bir değişiklik olmadığı görülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyrulur.

Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesini ziyaret ederek açıklamayı orada da kontrol edebilirsiniz.

Panik yapan, gerilen, üzülen, sinirlenen, ne yapacağım yahu ? diye düşünen tüm arkadaşlara da geçmiş olsun. 🙂

konu için yorumunu yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir